eurostat inflacja 2022

Poniższy wykres przedstawia zmiany inflacji HICP w Unii Europejskiej w 2022 roku. Jak widzimy, całe podium zostało zajęte przez państwa bałtyckie na czele z Estonią. To najbardziej wysunięte na północ państwo z całej wspomnianej trójki odnotowało aż 19,4% inflacji w 2022 roku.

Inne państwa z podwyższoną inflacją

Co ważniejsze obniżka miała być kontrolowana na wypadek, gdyby sklepy miały zamiar wliczyć powstałą różnicę do marży. Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył stopy procentowe w związku ze spowolnieniem inflacji w strefie euro. Wyceniają one również nieco ponad 50 punktów bazowych ruchów do końca roku, co oznacza, że kolejne cięcia są już w pełni wycenione. Skłoniło to całą gamę ekonomistów bankowych do zmiany swoich prognoz, a większość dużych banków obstawia obecnie cięcia zarówno w październiku, jak i grudniu, a być może także w styczniu. EURACTIV.pl to niezależne media zajmujące się polityką europejską.

Dzięki temu ich wynik za rok 2022 uplasował się na poziomie 14,8%. Zabrakło jedynie pół punktu procentowego do wyprzedzenia Węgrów. Niedobory surowca zostały wywołane decyzją rządu o nałożeniu cen maksymalnych na ten surowiec. Doprowadziło to do tego, że importerom po prostu nie opłacało się dostarczać paliw na rynek węgierski. Ostatecznie władza została zmuszona do uwolnienia cen, a duży popyt w połączeniu z ograniczoną podażą doprowadził do szoku cenowego.

Teraz jednak gdy rok 2022 jest już za nami, możemy porównać, jak bardzo ceny zmieniały się w poszczególnych gospodarkach z perspektywy całego roku. Lagarde powiedziała, że inflacja jest obecnie poniżej poziomu bazowego przewidywanego przez EBC, co jest sygnałem, który podważa własną narrację banku o trwałej presji cenowej i powrocie do celu 2 proc. Inflacja w usługach – prawdopodobnie najbardziej uważnie obserwowany składnik wzrostu cen – zwolniła nieco do 4 proc. Z 4,1 proc., łagodząc, ale nie całkowicie eliminując obawy, że krajowa presja cenowa utknęła na wysokim poziomie. Baczniej obserwowany wskaźnik cen bazowych, zwany inflacją bazową, spadł tymczasem do 2,7 proc. Z powodu wolniejszego wzrostu cen usług, poniżej oczekiwań na poziomie 2,8 proc.

eurostat inflacja 2022

Polska znalazła się na szóstej pozycji z wynikiem 13,2%. Podobnie jak inne władze nasz rząd również próbował ograniczyć inflację m.in. Przez czasowe zlikwidowanie podatku VAT na konkretne kategorie produktów.

  1. Mimo tego, że jest to znacząca różnica w porównaniu do dwóch pierwszych wyników, to jej poziom wciąż jest dość wysoki.
  2. Co ważniejsze obniżka miała być kontrolowana na wypadek, gdyby sklepy miały zamiar wliczyć powstałą różnicę do marży.
  3. Ostatecznie władza została zmuszona do uwolnienia cen, a duży popyt w połączeniu z ograniczoną podażą doprowadził do szoku cenowego.

Inflacja w Europie w 2022 roku była na naprawdę wysokim poziomie. Pora porównać, które państwa wypadły najgorzej

Za nią z wynikiem mniejszym jedynie o pół punktu procentowego znalazła się Litwa (18,9%). Łotwa, która znalazła się na trzecim miejscu, zdołała oddalić się nieco od czołówki. Mimo tego, że jest to znacząca różnica w porównaniu do dwóch pierwszych wyników, to jej poziom wciąż jest dość wysoki. Gdy przyjrzymy się perspektywie całej Europy w 2022 roku, od razu możemy zauważyć, że szczególnie wyróżniają się Rząd Indii obniża stawkę podatku dochodowego od osób prawnych z 30% do 22% trzy państwa.

eurostat inflacja 2022

Inflacja w 20 krajach posiadających wspólną walutę euro spadła we wrześniu do 1,8 proc. W sierpniu, jak pokazały dane Eurostatu we wtorek, poniżej oczekiwanego przez Reutersa poziomu 1,9 proc., głównie z powodu spadających kosztów energii i niskich cen towarów. Warto również wspomnieć o takich państwach jak Białoruś czy Rosja, w których inflacja zdołała lekko przekroczyć próg 12%.

Inflacja w strefie euro spadła poniżej 2 proc.

W porównaniu z rokiem poprzednim, co również Niezawodny broker Forex obniżyło ogólną liczbę. Inflacja w Europie w 2022 roku była i wciąż jest jednym z tematów ekonomicznych, które najbardziej interesują opinię publiczną. Podniesiona inflacja jest uciążliwa dla każdego obywatela, ponieważ zmniejsza siłę nabywczą naszych pensji. Dlatego do tej pory na bieżąco przyglądaliśmy się jej zmianom w poszczególnych miesiącach.

Inne państwa z podwyższoną inflacją

Dodatkowo negatywnie na wszystkie ceny wpływały koszty energii. Warto zaznaczyć, że inflacja w ostatnich miesiącach 2022 roku zaczęła spadać w znacznej większości europejskich gospodarek. Możemy zakładać, że weszliśmy już w okres dezinflacji i w 2023 roku doświadczymy już powolnego spadku poziomu inflacji w całej Europie. Natomiast najwięcej, czyli aż dziesięć państw zmieściło się w przedziale między 8,1% a 8,7%. Warto jednak zauważyć, że mimo ostatniej pozycji w zestawieniu Francuzi i tak przekroczyli próg inflacji pełzającej, czyli 5%.

Poruszamy najważniejsze tematy polityczne i społeczne, także takie, o których nigdzie indziej w Polsce nie przeczytasz. Nasi dziennikarze – eksperci są obecni w całej Europie. Z rzetelnymi i zawsze sprawdzonymi wiadomościami i analizami staramy się docierać do jak najszerszego grona odbiorców, lecz w obecnych warunkach jest to dużo trudniejsze niż zwykle. Liczymy, że z Twoją pomocą nadal będziemy mogli skutecznie działać. Szybki wzrost płac napędzał koszty usług przez lata, ale ekonomiści od dawna przewidywali spowolnienie, biorąc pod uwagę mięknące rynki pracy, słaby wzrost i mniejsze podwyżki płac.

Natomiast Szwajcaria osiągnęła najniższy wynik w całej Europie na poziomie jedynie 2,7%. Przez staranie Węgrów oraz przez interwencje rządu, Czesi znaleźli się na piątej pozycji. W październiku tamtejsza Wymiana systemu pohandlowego ASX opóźniona do 2023 r. w ostatniej porażce władza wprowadziła subsydia do cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Największy wynik w całej Europie możemy spotkać w Turcji. Tamtejszy urząd statystyczny podał, że wskaźnik wzrostu poziomu cen w 2022 roku wyniósł tam aż 72,3%. O ponad połowę mniejszy wynik na poziomie 30,2% odnotowała Mołdawia. EBC przewidywał wzrost cen do nieco powyżej 2,5 proc. Na przełomie roku, ale gwałtownie niższe ceny ropy wskazują na niższe ryzyko tego scenariusza, a inwestorzy dostrzegają obecnie znaczne ryzyko, że EBC nie osiągnie swojego celu. Spadające koszty energii pozostały największym czynnikiem przyczyniającym się do dezinflacji, podczas gdy ceny towarów przemysłowych niezwiązanych z energią wzrosły zaledwie o 0,4 proc.

Leave a comment